Debet czy karta kredytowa?

Większość klientów banku decyduje się na korzystanie ze środków kredytowych. Nie zawsze jednak zachodzi potrzeba posiadania najbardziej klasycznej wersji kredytu, jaką jest pożyczka gotówkowa. Częściej decydujemy się na dostęp do dodatkowych środków, przeznaczonych nie na konkretny cel lecz traktowanych jako zabezpieczenie finansowe. Produkty, które umożliwiają wolny dostęp do dodatkowych środków pieniężnych to karta kredytowa oraz debet w koncie osobistym.

Oba produkty mają inną charakterystykę – zwykle ich oprocentowanie w skali roku plasuje się na bardzo podobnym poziomie, musimy więc dokonać wyboru na podstawie pozostałych, różnicujących cech. Karta kredytowa posiada dużą zaletę w postaci okresu bezodsetkowego, często określanego jako grace days, lub grace period. Taki okres czasu to zwykle ponad 50 dni. Niestety, karta kredytowa zwykle obciążana jest opłatami prowizyjnymi za wypłatę środków z bankomatu oraz przelew pieniędzy na inne konto bankowe. Debet w koncie jest z kolei wolny od tych opłat, za to odsetki za wykorzystane środki są naliczane za każdy dzień bycia „na minusie”. Karta kredytowa będzie więc lepsza dla osób, które planują szybko spłacić wykorzystane środki, z kolei debet pozwoli na większą elastyczność w spłacie.

Warunki dla poszczególnych produktów mogą się różnić w zależności od oferty banku. Doradca w oddziale z pewnością udzieli pomocy w doborze najlepszego środka finansowego.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o