Kredyt mieszkaniowy ? jak wybrać ofertę banku?

Poradnik kredytobiorcy pozyczki

Większość osób marzy o tym, żeby posiadać własny dom lub mieszkanie. W celu zakupu nieruchomości decydują się na zaciągnięcie kredytu w banku. Wybór konkretnej oferty ma bardzo duże znaczenie, a błędna decyzja w tym zakresie może doprowadzić do znacznego zwiększenia kosztów.

Kredyt mieszkaniowy zaciąga się, aby sfinansować zakup własnego mieszkania. Zazwyczaj takie zobowiązania dotyczą bardzo dużych sum i są zwracane przez dziesięciolecia. Oczywiście bank chce zarobić, dlatego nalicza odsetki od pożyczonej sumy, a także różne dodatkowe opłaty oraz prowizje. Ponieważ udzielenie tak dużego kredytu jest związane ze sporym ryzykiem, w takim przypadku ustanawia się hipotekę. Dzięki temu bank może zaspokoić swój interes, nawet jeśli klient nie będzie w stanie zwrócić pożyczonej sumy.

Wybór konkretnego kredytu mieszkaniowego jest dosyć trudnym zadaniem i wymaga pewniej orientacji w tym temacie. Takie kredyty mają kilka cech, na które należy koniecznie zwrócić uwagę.

Oprocentowanie

Każdy kredyt mieszkaniowy jest oprocentowany. Na oprocentowanie składa się ustalana odgórnie stopa procentowa oraz marża naliczana przez banki. Ponieważ wysokość marży nie jest regulowana, będzie się różnić w zależności od banku. Wysokość oprocentowania jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem, który należy brać pod uwagę, ponieważ przełoży się bezpośrednio na wysokość odsetek.

Prowizja

Udzielając kredytu mieszkaniowego każdy bank naliczy prowizję. Jest to oczywiście czysty zysk dla banku. Prowizja pobierana jest najczęściej zaraz po zawarciu umowy i wynosi około 2% sumy kredytu. Nie trudno zgadnąć, że czasem są to bardzo wysokie kwoty. Osoby, które nie dysponują takimi środkami mogą zdecydować się na wliczenie prowizji do kredytu.

Ubezpieczenia

Hipoteka zazwyczaj nie jest wystarczającym zabezpieczeniem kredytu mieszkaniowego i banki oczekują, że klienci wykupią dodatkowe ubezpieczenia. Wśród najczęściej wymaganych ubezpieczeń znajduje się polisa mieszkaniowa, a także ubezpieczenie na życie lub od utraty pracy.

Wkład własny

Każdy, kto chce zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, musi posiadać wkład własny. Duży wkład będzie bardzo korzystny, ponieważ pozwoli zmniejszyć kwotę zadłużenia oraz przyspieszy spłatę kredytu. Jednocześnie banki patrzą przychylnie na osoby, które dysponują takim kapitałem. Brak pełnej kwoty na pokrycie powoduje, że będą musiały wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Trzeba także pamiętać, że zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego może być związane z koniecznością poniesienia wielu innych dodatkowych kosztów, takich jak np. powołanie rzeczoznawcy. Dlatego należy bardzo dokładnie przemyśleć wybór konkretnej oferty i zapoznać się ze wszystkimi szczegółami danego kredytu.

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments