Pożyczka od dewelopera zamiast kredytu hipotecznego?

Poradnik kredytobiorcy

Bank nie dał Ci kredytu? Nie martw się. Deweloper przyjdzie z pomocą. Na rynku nieruchomości trwa walka o klienta, a utrudnienia w otrzymaniu bankowego kredytu hipotecznego jeszcze bardziej ją zaostrzyły i zmusiły deweloperów do działania. J.W. Construction (JWC), będący jednym z największych polskich deweloperów, stworzył system sprzedaży gotowych mieszkań Lokum. System ten omija banki z daleka.

Dla kogo Lokum?

Założeniem JWC było stworzenie programu, który pozwoli kupić mieszkania osobom, mogącym podołać kredytowi hipotecznemu, ale które takiego kredytu nie otrzymają ze względu na obostrzenia przepisów bankowych. Są to przede wszystkim osoby z nieregularnymi, choć wysokimi zarobkami, które prowadzą własny biznes, pracują na zlecenie, umowy o dzieło.

Obostrzenia bankowe ? trudny kredyt

W przypadku tych osób banki stosują takie obostrzenia, że uzyskanie kredytu jest bardzo trudne. Umowa o pracę na czas określony nie zapewni w 100 % możliwości kredytowej. Po pierwsze to bank decyduje, od jak dawna musi obowiązywać taka umowa przed złożeniem wniosku i jak długo po nim ( na przykład od sześciu miesięcy ), a okres wygaśnięcia minimum sześć miesięcy po złożeniu wniosku. Od sześciu do dwunastu miesięcy muszą przepracować natomiast osoby zatrudnione na umowę ? zlecenie lub o dzieło, a jeszcze dłużej, bo od roku do dwóch lat osoby posiadające własną działalność gospodarczą, czyli pracujące na tzw. samozatrudnienie.

Pożyczka od dewelopera

Aby uzyskać pożyczkę od dewelopera potencjalny klient musi wpłacić 30 % wartości mieszkania, które zamierza kupić. Klienci, którzy zdecydują się na przystąpienie do programu Lokum dokonują pierwszej wpłaty w wysokości 5% wartości nieruchomości przy podpisywaniu umowy, a kolejnych 25% w ciągu kolejnych 30 dni. Dalsza spłata rozkładana jest na okres nieprzekraczający 20 lat, z jednoczesną możliwością wcześniejszej spłaty w dowolnym momencie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Pożyczki będą udzielane w euro. Raty natomiast można będzie spłacać zarówno w walucie europejskiej jak i polskiej. Oprocentowanie przekracza 8,9 %. Złożone jest z sześciomiesięcznej stopy LIBOR i marży dewelopera w wysokości 8 punktów procentowych. Istnieje też możliwość wcześniejszej spłaty zadłużenia.

Konkurencyjna czy nie?

Czy taka pożyczka może być alternatywą dla bankowego kredytu hipotecznego? I tak i nie. Dla osób, które mają problem z uzyskaniem kredytu bankowego jest to jakieś wyjście, ale pod warunkiem, że posiada się 30 % wartości mieszkania, a to nie są małe pieniądze. Ponadto kredyty w walucie obcej to ryzyko zmienności kursu (kredyty walutowe są coraz mniej popualrne), a co za tym idzie ? kosztów pożyczki. Ponadto sama pożyczka jest dużo droższa niż standardowy kredyt hipoteczny, który oferują bank

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments