Łódzkie, czyli gorsze?

łódzkie

Łódź ? piękne miasto?

Na pewno wiele osób, w tym wiele rodowitych Łodzian, czytając ten tytuł zaśmiało się pod nosem, uznając go za wyjątkową w swej prostocie ironię.

O, moi drodzy, aby Łódź pokochać, trzeba poznać ją poznać. Trzeba poznać jej historię, kulturę i sztukę. Trzeba spojrzeć na coś więcej niż zaniedbane, obskurne kamienice i ?wczorajszych? panów wytaczających się spod bram w centrum miasta.

Wiesz, że w Łodzi jest centrum Ziemi? Tu są najważniejsze budowle z całego świata. Patrz, pałac poznańskiego ? Luwr, Kościół Świętej Teresy na Pomorskiej ? Bazylika Świętego Piotra..

Tak to Łódź jest żartobliwie porównywana do centrum całego świata w filmie ?Aleja gówniarzy?. I choć z prawdą nie ma to wiele wspólnego, to jest to miasto zasługujące na wielką uwagę, lecz najczęściej niedoceniane.

Bo które miasto w naszym kraju, ma tak niezniszczone po wojnie, genialne architektoniczne i kulturowe perełki? Tutaj do dziś stoi 25 fabrykanckich willi, a cała ulica piotrkowska to niesamowity dobytek kulturowy, gdzie stoją kamienice w dawnych stylach architektonicznych, o które w naszym kraju nie wszędzie łatwo.

Każdy turysta z innego kraju zachwyca się łódzką atmosferą, łódzkim klimatem, jej pięknością w tej całej nieodrestaurowanej brzydocie. Łódź ma wielką szansę, i za parę lat, będzie wizytówką kraju stojącą na tym samym poziomie co Warszawa czy Kraków.

0 0 votes
Obsługa
0 0 votes
Szybkość
0 0 votes
Koszty
0 0 votes
Łatwo dostępna
0 0 votes
Przyznawalność
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments