Agencja Pracy Tymczasowej Międzyzdroje Zadzwoń 790666593

Rozliczanie płacy minimalnej we Francji jest istotnym obowiązkiem firm, których kierowcy realizują usługi przewozu międzynarodowego na placu tego państwa. Zgodnie z ustawą Loi Macron oraz wdrożonym dekretem nr. 2016-418, francuskie wynagrodzenie odpowiednie dla delegowanych kierowców ciężarówek wyszczególnione zostało w ścisłych regulacjach.

Agencja Pracy Tymczasowej Mirosławiec Zadzwoń 790666593

Konieczność wypłacania ustalonej ceny za każdą porę pracy przychodzi na koszty pracownicze naszych spółek transportowych idących we Francji, a jeszcze wymusza pewne obowiązki administracyjne na pracodawcach organizujących podróże służbowe naszych gości.

Zamów pracowników wejdź na Agencja Pracy Tymczasowej

Obowiązki administracyjne

Przedsiębiorstwa transportowe odpowiedzialne są do wyznaczenia swojego człowieka na terenie Francji, we całych możliwych przypadkach delegowania. Wynika to zarówno kabotażu, jak i przewozu dwustronnego. Człowiek tego typu odpowiedzialny jest za reprezentowanie przedsiębiorstwa we Francji, a jeszcze dostarczanie wymaganej dokumentacji.

Firma transportowa musi jeszcze wypełnić dla każdego delegowanego kierowcy ciężarówki odpowiednie zaświadczenie o fakcie delegowania. Wymogiem administracyjnym jest także prowadzenie ewidencji czasu pracy tworzonej na pole Francji. Kierowca ciężarówki powinien trzymać zaświadczenie o delegowaniu w samochodzie, razem z dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy o pracę.

Zasady rozliczenia

Rozliczanie płacy minimalnej we Francji obejmuje wyznaczenie godzin działalności w sposób dobry z działającymi na placu tego państwa zasadami. Powinno uwzględniać godziny równoważne oraz nadliczbowe, wypłacane z prawym dodatkiem według dotychczasowej stawki. Od stycznia 2019 roku, stawka płaca minimalna we Francji zwiększyła się i obecnie wynosi 10,03 euro za godzinę. W podsumowaniu należy także uwzględnić czas pracy tzw. amplitudy, która wyznacza okres między odpoczynkami pracownika.

Agencja Pracy Tymczasowej Mirosławiec Zadzwoń 790666593

Potrzebne jest dodatkowo wyznaczenie dni urlopu a pozostałych wolnych dni, włącznie z kierującymi się do nich wynagrodzeniami. Obowiązek rozliczania płacy minimalnej we Francji nie dotyczy przewoźników, którzy wykonują jedynie przejazdy tranzytowe.

Płaca minimalna a prawo unijne

Zgodnie z aktualnymi przepisami, składniki wynagrodzenia a inne dodatki uwzględnione w państwowym układzie zbiorowym dotyczą także delegowanych pracowników francuskich. Regulacje te nie są zgodne z przepisami prawa unijnego, jednak podlegają weryfikacji w sukcesu przeprowadzania kontroli przez francuską Państwową Inspekcję Pracy.

Francuskie służby kontrolne wymagają honorowania krajowych przepisów, nawet gdy sprzeciwiają się temu organy unijne. Płaca minimalna płynąca z zespołu zbiorowego może kiedyś zawierać nie tylko minimalną stawkę godzinową, lecz także dodatek stażowy (zależny od długości książce i przekładający do 8 proc.), dodatek z tytułu pracy porą nocną, wszelkie dodatki z tytułu działalności w szczęśliwa i niedziele oraz należności z urzędu podróży służbowych, naliczane za wszelki dzień z zakwaterowaniem oraz dwoma posiłkami.

Konsultacja techniczna

Źródło artykułu Rozliczenie płacy minimalnej we Francji

 

Agencja Pracy Tymczasowej Mirosławiec Zadzwoń 790666593

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o