Dentysta Trzebiatów

Odsłonięte szyjki zębowe to zwykły problem. Dają nieprzyjemne objawy i grożą rozwojem groźnych chorób, a w kraju nawet utratą zębów. Niezależnie od racje tej chorobie, należy się nią zająć i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Mielno

Obnażanie szyjek zębowych to produkt „zatrzymywania się” lub i „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na doba, ale proces ten jest nieprawidłowy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada uwagi i zarządza optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn zapewne stanowić znacznie, choć najczęstsze spośród nich toż wiek pacjenta, a i nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to prawie efekt naturalny, związany ze starzeniem się organizmu. Wyświetlanie się szyjek zębowych u kobiet po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym dziwnym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż osób.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu jest często i higiena. Również ta zła (niedoczyszczanie zębów, robiący się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak a taż przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą dodawać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w sukcesu gromadzenia się płytki nazębnej i przechowywania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” lub i „ruszanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący produktem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych spośród tego czynnika zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie prezentuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze dochodząc do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy objawiają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a i na łagodny i nieprzyjemny smak również na zmysł to popularny objaw obnażonych szyjek zębowych. Czuje się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o ostrym stylu i temperaturze, jak a w kontakcie z zimnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest ciężkie, używa się chwilowy, ale przeszywający ból.
W wypadku odsłoniętych szyjek zębowych przygląda się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta cecha jest mocniejsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy od podstawy powstania problemu, a oraz od zaawansowania choroby. Zazwyczaj otwiera się jednak od środków higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to ważne szczeble w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi szykuje się w gabinecie stomatologicznym w planu usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie wydaje się je co pół roku.

Potrzebna zapewne istnieć jeszcze zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych stosuje się miękkich szczoteczek. Droga jest te technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (jednak w ruchu od dziąsła) Daleko jest brać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie dopuszczają do przedłużania się osadu nazębnego.

Dentysta Mielno

Warto zaopatrzyć się i w wygodne preparaty do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W wypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba brać też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Proste są także specjalne preparaty ochronne, które działają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, by nie narażać się na ból, najlepiej unikać trudnego i ciężkiego, a i słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy a minerały.
Czasami niezbędne jest podanie działania ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W wybranych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe ubiera się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest jedynym wyjściem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką pobieraną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Mielno

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o